czwartek, 16 października 2014

#BCAstrength - RAZEM MAMY WIĘKSZĄ SIŁĘKAMPANIA...

Październik to miesiąc Różowej Wstążki, która od lat jest symbolem walki z rakiem piersi na całym świecie. To inicjatywa, która nie tyko ma na celu pomagać tym, których ten typ nowotworu dotknął, ale też podnieść świadomość wśród pozostałych kobiet. Rak piersi to drugi w kolejności, najczęściej diagnozowany rak na świecie. Choćbyśmy nie wiem jak starały się wyprzeć tę myśl to liczby są przerażające. Z tą chorobą można i warto walczyć, ale tylko wtedy gdy zostaje zdiagnozowana na czas. Dlatego jak co roku Kampania na rzecz Walki z Rakiem Piersi, którą od 1992 r. prowadzi firma Estee Lauder Companies wspiera kobiety. W tym roku do akcji przyłączyła się również Ania Kruk, projektując specjalną bransoletkę (którą widzicie na zdjęciach). Dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na badania medyczne nad rakiem piersi u kobiet z mutacją w genie BRCA1 prowadzone pod kierunkiem profesora Jana Lubińskiego w Ośrodku Nowotworów Dziedzicznych.


HISTORIA...

Symbol różowej wstążki został zaprojektowany przez synową Estee Lauder, panią Evelyn H. Lauder w 1992 roku. Celem kampanii było i jest budowanie świadomości o problematyce raka piersi wśród kobiet. Kampania ocaliła już miliony istnień i poruszyła serca na całym świecie. Działa aż w 70 krajach i do chwili obecnej pozyskała ponad 53 miliony dolarów w celu wspierania globalnych badań, edukacji i usług medycznych. W Polsce przykładem takich działań związanych z kampanią, jest chociażby corocznie wydawana płyta PINK IN PINK4. Ponadto znane i szanowane marki tworzą na ten czas specjalne, limitowane edycje swoich kosmetyków, z których dochód zostaje przekazy na cele kampanii.

MOJA HISTORIA...

Nigdy nie należałam do osób, których ten temat nie dotyczył. Wręcz przeciwnie, od kiedy tylko zaczęłam dojrzewać, temat raka piersi został w moim domu poruszony. Z nowotworem walczyła moja ukochana prababcia i choć skończyło się to dla niej amputacją piersi, to ta decyzja uratowała jej życie, dzięki czemu dożyła (!) 96 lat. To dla mniej zrobiłam te odciśnięte listki klonu za pomocą lakierów do paznokci, które symbolizują dla mnie Różowy Październik. Kilka lat temu również u mojej mamy wykryto guzek. Zabieg pozwolił go usunąć bez konieczności mastektomii, ale nadal trzymamy rękę na pulsie, gdyż tego typu guzki "lubią" powracać. W moim domu nie jest to temat TABU. Ogromna miłość miedzy nami sprawia, że wzajemnie z siostrą i mamą przypominamy sobie o badaniach i razem chodzimy do lekarza. Ja, mimo iż statystycznie nie znajduję się jeszcze w grupie ryzyka przy okazji każdego badania ginekologicznego proszę mojego lekarza o zbadanie piersi. Musicie wiedzieć, że lekarz nie ma obowiązku tego wykonać przy standardowej wizycie, ale też z pewnością wam nie odmówi, jeśli o to zapytacie.

MARKI WSPIERAJĄCE

W tym roku wśród marek wspierających są m.in. Estee Lauder, Clinique, Bobbi Brown, La Mer, Bumble and Bumble, Tommy Hilfiger, Lab Series, Ania Kruk, Wittchen, Yankee Candle, perfumerie Douglas i Sephora, EUROLOT, Medicover, Universal Music Polska.

CO TY MOŻESZ ZROBIĆ?


Tylko w Polsce co 40 minut diagnozuje się kolejnego raka piersi. Na szczęście dzięki wielkiemu postępowi w nauce diagnoza nie jest już wyrokiem, a leczenie jest coraz bardziej skuteczne. Dlatego warto dbać o siebie, badać się regularnie, nawet jeśli jest to przysłowiowe "dmuchanie na zimne". Ponadto 20% ceny każdego limitowanego produktu wyżej wymienionych marek jest przekazywane na wspominane już badania nad rakiem piersi. W latach 2009-2013 Estee Lauder Companies przekazało na te badania aż 447 946 zł. Może warto więc wybrać się na zakupy właśnie w październiku... Razem możemy więcej, podziel się swoją historią lub swoimi zakupami na Facebooku i Instagramie za pomocą hashtagu #BCAstrength
5 komentarzy:

 1. Cieszę się że napisałaś o tym, dajesz dobry przykład innym kobietom ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna akcja, oczywiście wybiorę się na zakupy. Mam wrażenie, ze w Polsce ludzie podchodzą do tego tematu dość lekceważąco, dlatego warto ich uświadamiać jak ważne są regularne badania i jak wiele osób zmaga się teraz z tą chorobą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świtna akcja a bransoletka jest przecudowna :)

  http://thisenemyofmine.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie to napisałaś, aż ja sama się tym zainteresowałam. Dobrze, że nie boisz się pisać o takich rzeczach. Pozdrawiam ; )

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak radzić sobie ze smutkiem kiedy na rodzine i znajomych nie można liczyc? Płacze od tygodnia i nie moge sobie z niczym dac rady...

  OdpowiedzUsuń